Perníčkový sirup – recept na vánoční domácí dárek 🎁

Dárky domácí 🎁🎄, moje milovaná disciplína!

Handamade dárky ráda dávám i dostávám a úplně že všeho nejvíce mě baví je vymýšlet. Rozhodně mnohem více než lítat po obchodech (nebo sjíždět eshopy) a vybírat, co koupím.

I tenhle web a blog se původně jmenoval darkydomaci.cz a vedle na liště si dosud můžete stáhnout ebook o tom, jak tvořit ručně vyráběné dárky doma a s dětmi.

Pokud jste milovníci kávy nebo chcete milovníka kávy obdarovat, mám pro vás zimní inspiraci. Neplatí to tedy pro takové ty milovníky kávy, co pijí zásadně esspresso jen tak ( a všechno, co si do kávy dáváme my, ostatní, jako mléko, smetanu, nedejbože cukr…) pokládají za prasárnu. Na druhou stranu a k velké radosti našich dětí si sirup můžeme nalít nejenom do kafe, ale taky na palačinky, lívance, na ranní kaši a na jiná oslazeníhodná místa.

Sirup do kávy: recept

1 hrnek cukru – použijte bílý nebo třtinový, je to jedno

1 hrnek vody

koření na perník: já jsem použila 2 svitky skořice, lžičku hřebíčku, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček pepře, 2 hvězdičky badyánu, 5 tobolek kardamomu (rozdrcené), špetka anýzu a muškátového květu a lžička vanilkové esence.

Vodu s cukrem smíchám v kastůlku a povařím asi deset patnáct minut, na posledních pár minut vhodím koření a povařím ho v sirupu. Občas sirup promíchám, po těch deseti, patnácti minutách je pěkně vidět, jak zhoustl (a po vychladnutí bude ještě o fous hustší). Koření v sirupu nechám až do vystydnutí, mezitím si v troubě vysterilizuju skleničky (cca 10 minut na 110°C) a do těch pak sirup naleju.

Aby to tedy byla více než jedna sklenička, je potřeba si upravit poměry surovin. Cukr a voda je vždycky 1:1 + koření/příchuť.

A pak se otevírá prostor pro experimenty. Brousím si zuby na čokoládový, karamelový a vanilkový sirup a zatímco sepisuju tento recept, došlo mi, že vlastně úplně stejně dělám už roky sirup proti kašli z tymiánu. Ale ten asi do kafe nedoporučuju 🤣.

Reprezentativní podobu dárku nakonec dodá hezká sklenička (já používám upcyklované – od malých džusíků, javorového sirupu, malaou placatku od rumu apod., ale můžete si hezké lahvičky koupit i v domácích potřebách nebo v IKEA ), šňůrka nebo mašle a rukou psaná samolepka.

A hlavně! si jednu lahvičku nezapomeňte nechat! Dárky pro sebe jsou beztak nejlepší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík