Textilní záložka – návod

Před časem mi přišla bedna odřezků a v ní spousta úzkých proužků, které vznikly při stříhání miminkovských gaťátek.

Nejprve jsem byla zklamaná, protože jsem plánovala z těchto zbytků šít odličovací tamponky, ale jejich rozměr mi dal jasně najevo, že odličováky tentokrát nebudou.

Vynořil se ale jiný, v hlavě dávno uložený nápad, a to zkusit ušít záložky do knihy.

Měla jsem trochu pochybnosti, jestli to nebude hned zmuchlané a jestli nebudou tlusté a nepraktické. A první zkoušky mě přesvědčily, že textilní záložky jsou krásné, praktické, docela nevšední a velmi snadné na ušití.

Přední strana je designový úplet – jeho úkolem je jediné – udělat záložku krásnou. Úplet požehluji ronofixem – pevnou zažehlovací výztuhou, díky které je záložka pevná a nekrčí se. Prodává se v galanteriích a obchodech s látkami. Používám gramáž 100+18 g/m2 nebo 140+18 g/m2 (těch 18g je pravděpodobně to zažehlovací lepidlo 🙂 )

Zadní strany mých záložek jsou z džínoviny. Jednak je to můj oblíbený materiál, je pevná, ladí ke všemu a mám stále dostatek odřezků, takže nemám práci se sháněním.

Postup:

Nejprve podžehlím obrázkové úplety. Nakladu je na lepící stranu ronofixu a přes pečící papír důkladně přižehlím. Po vychladnutí jde pečící papír krásně sloupnout. Jednotlivé tvary nařežu a nastříhám do finálního tvaru.

Ty pak sešpendlím s kusem džínoviny, který zatím nechávám o trochu větší. Do špičky vložím a přišpendlím mezi obě vrstvy šňůrku.

Celou záložku pak obšiju po líci několikrát dokola. Přitom je možné všít cedulku, buď hezky shora na látku nebo ji vkládám mezi vrsvy a všiju podobně jako do švu. Ráda k prošívání používám žíhané a vícebarevné nitě. Je to maličkost, na první pohled sice není vidět, ale potěší každého milovníka detailů.

Nakonec ostrýma nůžkama pečlivě odstřihnu přebytek džínoviny. Záložka se pak ještě trochu třepí (úplet nee, ale ta džínovina ano). Neřeším to, protože mám tuhle džínovou charakterovou vlastnost ráda.

Musím říct, že záložky se u nás staly velmi oblíbeným dárkem. Jednak jsme rodina čtenářů a podobně i naši přátelé rádi čtou a krásné záložky ocení.

A nejlepší je, když záložka nějakým způsobem osobně oslovuje svého majitele podle toho, co má rád. Nebo když tématicky ladí s oblíbenou knihou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík