Batman na triku – návod na jednoduchou aplikaci textilního obrázku

Někdy si říkám, proč ty krásné obrázky na dětských tričkách jsou právě vpředu, uprostřed a kousek pod výstřihem. Kdyby tam byl terč, do kterého se mají děti trefit schválně rajskou, vsadím se, že by celý předek trika zůstal nebesky čistý!

Ale je to tak.

Většina triček schytá nevypratelné fleky hezky vpředu, uprostřed. A to je výzva! Prostor pro mateřskou tvořivost. Pro kreativní záchvat na patnáct minut.

Ukážu vám způsob, jak jednoduše zachránit oblíbené tričko (nejen dětem :D) anebo jak vyrobit úplně nové originální tričko. A pokud máte tvůrčího ducha, určitě tento postup dokážete využít na tisíc a jeden způsob nejen na trika, ale vlastně na cokoli.

Potřebujeme:

  • triko (s flekem či bez)
  • druhé triko s hezkým obrázkem anebo jakýkoli textilní obrázek
  • vliesofix = nažehlovací lepicí pavučinka
  • žehličku
  • nůžky
  • pečící papír
  • šicí stroj 😉

Jako nášivka mi posloužil obrázek Lego Batmana. Triko s ním jsme objevili na swapu, bylo maličké, seprané a flekaté, obrázek ale stál za to ;).

Vystřihla jsem s rezervou celou postavu.

Vliesofix je tenká vrstva lepidla nanesená na papíře. Obrázek jsem položila na Vliesofix, na tu lepicí stranu. Žehlím vždycky přes pečící papír – mnohé obrázky totiž horkou žehličku nesnáší a já nesnáším čištění žehličky. Zakryla jsem tedy Batmana pečpapírem a obdélník s obrázkem zažehlila (bez napařování). Obrázek jsem vystříhla a ještě přižehlila z rubu, aby lepidlo dobře přilnulo na všech místech.

Po vychladnutí obrázek obstřihnu načisto. Teď funguje jako geniální nažehlovačka. Zbývá sloupnout spodní papír, přiložit na místo určení a (opět přes pečpapír) nažehlit.

A přišít! Úplet se netřepí, a tak většinou našívám jen rovnostehem s krátkým stehem. A to je vše!

Práce na chvilku, radost veliká, triko na další rok v šuplíku!

Určitě vás napadnou i další projekty, kde jde použít stejný postup.

Já ráda vymýšlím textilní koláže, které našívám na sedacím polštářky, na kabelky, pouzdra a organizéry, často taky opravuji i dospělácká trika a když nad tím tak přemýšlím, textilní aplikace jsou součástí mého autorského rukopisu, který provází moji tvorbu už několik let.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík