Notýskové tornádo + pár tipů na nákup materiálu

Máme za sebou zápis do první třídy. Tedy rovnou dva zápisy. A samozřejmě zápisové dárky.

V první (naší velké vesnické základce) dostala Dorotka mimo jiné malý balíček Lega. V té druhé škole, kam prvního září (vlastně čtvrtého) zamíří naše kroky,  barevný bloček s bambulí :). Tento:

Lego je super, obzvláště Lego Friends, hlavně s kočičkou, pejskem nebo bowlingovou dráhou, ale notýsek je notýsek. Tajné zápisky u nás frčí už pár měsíců.

Dorotka sepisuje seznamy, recepty, deníkové záznamy, občas nějakou báseň, data jako ve slovníku a spoustu jiných šestiletých důležitostí.

Na fotce níže má třeba záznam k letošnímu Dni Země :). Zeměkoule slaví ve svatebním altánku :D.

Letmým ohledáním jsme zjistily, že onen školní notýsek je hand made a hned začaly vznikat plány. Opravdová smršť se však rozpoutala, když jsem vytasila ze šuplíku prázdný nepoužívaný kancelářský poznámkový bloček – všichni ho znáte – tučný štůsek bílých čtverečků na poznámky v hřbetu slepený. Celková výška cca 5 cm.

„Nesnáším, když mi bez zeptání šňupete v šuplících…!!!“ nahlas úpím, ale není návratu. Objevujeme barevné papíry, třpytivé papíry, blok s papíry s opravdu skvělými vzory a taky papíry, které jsou z každé strany jiné. Červeno-modrý, zeleno-žlutý…

Řezačka jde zase po dlouhé době na stůl. Opět zjišťuji, jak je tupá, ale dnešní nápor zvládne. (Ten příští ostatně taky, protože jistojistě zapomenu, že potřebuji sehnat nové řezací kolečko).

„Uděláme dílnu na chalupě!!!!“

Abyste porozuměli – za pár dnů naše dcery odjíždí na každoroční tradiční víkendovou akci (tentokrát vééélmi prodloužený víkend) APALUCHA. Pouze otcové a děti.

Řežu oddaně papíry pro všech třináct dětí, které holky napočítaly a předem lituji tatínky :D. Porcujeme blok na tenké svazečky. Snažím se zkompletovat cestovní mobilní set pro výrobu bločků, ovšem jaksi mi některé součásti mizí přímo pod rukama: „mámí, můžu si udělat takovýýýý? A takovýýý?“ Ó, jistě, že můžeš. První, druhý, pátý, šestý… Holky měří, lepí, přichází sousedovic dcera na návštěvu a taky si vyrobí hned tři kousky.

Nic na tom není. Uřežeme pruh papíru, zaoblíme mu rohy mazanou zaoblovačkou rohů (kterou jednoduše nahradí i nůžky). Zhruba doprostřed vlepíme bloček, přeložíme jednu stranu, druhou stranu… zdobení už je takový bonus.

Nemáme zapínání!!!! Improvizovaně zkoušíme gumičku nebo magnetku. Než se vrátím s přebaleným Prokem, jediný použitelný kus magnetické folie, který vlastním, je rozstříhán na nepoužitelné kousíčky. Úmysl dobrý, ale nefunguje to.

Musíme dokoupit samolepící suché zipy.

KDE NAKUPUJU?

Všechny potřebné obchody jsou rozesety v blízkosti naší budoucí základní školy. Jupí!

PAPÍRY: na barevné a vzorované papíry a čtvrtky je skvělý Lidl. Mívají v nabídce bloky s barevnými čtvrtkami o kousek větší než A4. Nepřekonatelné jsou sady, ve kterých jsou barevně a vzorem sladěné papíry, čtvrtky a pauzáky. A taky A3 bloky s obyčejnými bílými papíry za slušnou cenu. A pokud sady šoupnou po prodejní kampani do slevy, neváhám skoro nikdy.

Jinak se samozřejmě dají pořídit v papírnictvích, pak už záleží na tom, jak dobře je vybaveno. Já mám to štěstí, že v tom „mém“ papírnictví mají úplně všechno.

LEPIDLA: nejraději mám Kores a Herkules.Už i ten se dělá v tyčince, což je skvělý pokrok. Ale nepohrdnu ani jiným lepidlem v tyčince (bohužel, ta nejlevnější bývají nejbídnější). Matylda odborně používá asi od čtyř let větu „použijeme na to disperzní lepidlo“. A mnohé u nás vyřeší oboustranná páska.

SAMOLEPÍCÍ SUCHÁČE: najdete v galanterii, možná i v domácích potřebách. My máme studnu na rodičovský příspěvek vždy na hlavní městské pochůzkové trase.

SAMOLEPÍCÍ MAGNETICKÁ FOLIE: zeptejte se v papírnictví. Ta moje ležela asi dva roky v šuplíku. Nebo ukradněte dětem z ledničky pár magnetek z Kostíků, ale kostíkovic magnetky jsou stejně slabé, jako složení oněch jogurtů. Ovšem třeba najdete na lednici něco jiného nepotřebného (u nás už jen magnetický znak Baníku a Olaf z ledového království – u těch si na krádež netroufám).

DALŠÍ VÝTVARNÉ POTŘEBY: na bločky nic víc nepotřebujete. A improvizujte. Bambulku nebo knoflík třeba vylovíte za postelí, v krabičce na sponky do vlasů, v bedně s hračkami… co já vím…

SAMOLEPKY: Opět Lidl, obyč papírnictví, IKEA, občas si něco nechám poslat z Číny. A fůru samolepek máme třeba z časopisů a tak. Proč to vlastně píšu? Myslím, že kdo má děti, má doma asi stejně samolepek jako my.

 

Takže celkové skóre:

DEN 1: holky mají hotových asi 10 bločků, hrdinně bráním nařezaný materiál na Apaluchu

DEN 2: už mám své vlastní dva bločky + přibylo tak odhadem pět šest dalších kousků. Manžel musel v Globusu dokoupit kancelářský blok o tloušťce cca 10 cm.

A taky vznikl prototyp s kapsou na medajli!. Dále jsme rozřezaly listy starého kalendáře a použily je místo barevných čtvrtek.

DEN 3: Povedlo se mi zkompletovat výjezdní dílnu, zítra odjíždí. Jsem zvědavá, s čím se v pondělí vrátí. Taky jsem našla další kus magnetické folie, ale to je tajné!!! Kdyby se to holky dověděly, do pár minut by byla v tahu.

Dostáváte ak trochu chuť si taky honem něco vyrobit?

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík