záplaty na kolenou

Díry na kolenou – návod na neprůstřelné záplaty

Vůbec se netajím tím, že ráda recykluju použité věci, nosím obnošené šatstvo a vyrábím dárky (a nejen ty) z materiálu, který leckdo pokládá za odpad.

Dneska neotřele vkládám recyklovaný článek, který dlouho visel vedle mého šicího portfolia. Protože tyhle stránky brzy zmizí, respektive je spojím s těmi, kde si právě čtete, drze vykrádám sama sebe, recykluju svůj starý článek a beru si ho sem s sebou. Můj oblíbený o dírách na kolenou a s návodem, jak dětská kolena neprůstřelně ochránit.

Už jsem zalátala tolik kalhot, legín a tepláků, že prsty na rukou k počtům nestačí. Baví mě to a navíc nerada vyhazuju oblečení kvůli „jedné malé blbé díře“. A vím, že nejsem sama. Mám důkladně promyšlenou a testovanou metodu zachování dlouhé životnosti dětských kolen a tady je můj recept:

 

 

Potřebujeme:

zbytky softshellu (je pevný, odolný, nemusí se začišťovat, dobře se s ním pracuje)

díravé nohavice

lepidlo (používám Kores v tyčince, speciální lepidla na aplikace pro švadlenky jsou dost drahá) a fixa, která přežehlením zmizí (třeba Pilot Friction Ball)

šicí stroj (ale šlo by to i ručně stručně)

 

 

Vymyslím jednoduchý tvar pro aplikaci. Základ je většinou kolečko nebo ovál a obrázek do něj.

Už jsem šila srdíčka, kytky, myšky Minnie, lišky, hvězdy, králíky… Vystřihnu zkusmo z papíru a pak všechny díly ze softu. Dvojmo na dvě kolena.

Obrázky si nalepím tak, jak budou a našiju na podkladové kolečko/ovál, vyšiju i detaily.

Legínám rozpárám šev nohavice tak, aby pohodlně vešly pod patku šicího stroje. Našpendlím aplikace na svá místa a našiju. Přišívám dvakrát dookola rovnostehem (drobnými stehy, díky kterým se dobře zatáčí látkou pod patkou).

Nakonec nohavice zase sešiju zpátky.

 

 

 

A další fešácké kousky (včetně nových, kterým šiju laty už preventivně, stejně tak jako softšelovým kaťatům).

 

Jak dlouho vydrží vašim dětem legíny nebo tepláčky bez děr?

Látáte dětem díry na kolínkách?

A na zadcích?

 

3 názory na “Díry na kolenou – návod na neprůstřelné záplaty”

  1. Látám koílena – cim dal casteji. Ne ze by me to cim dal vic bavilo, ale deti nejspis cim dal vic brousi koleny o koberec. Dvakart uz i zadek, ale to uz je pak jen na zahradu. Alespon v mem provedeni.

  2. Paradni zaplaty:-)U nas je to ted velmi aktualni, take jsem usoudila, se softshel bude nejlepsi. Jenom aby nebylo zaplatovani drazsi, nez nove kalhoty☺️

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík