Jde to udělat jednoduše, dát každému klukovi, který přijde na šmigrust, vajíčko a čokoládovou figurku (a holkám taky čokoládovou figurku, ať jim to není líto), ale taky můžeme Velikonoce využít jako skvělý důvod vytvořit něco nového a zábavného. Pro děti i pro sebe (protože mrkev chce každý :D).
Miluju pytlíčky všeho druhu a přiznávám, že ušít mrkev není můj nápad. Inspiraci jsem objevila na Pinterestu.
Můj oblíbený nápad je využít k šití to, co už nám neslouží.
Tentokrát jsem vybírala podle barvy, šla jsem po zelené a oranžové s tím, že vyzkouším, jak se budou chovat různé materiály a jejich kombinace. Vyšlo to na jedničku. Díly mrkviček nejsou nijak velké, a tak spolu dobře fungují silnější i tenčí vrstvy, pružné i pevné.
Použitý materiál:
- košile
- úpletový top
- top z pružného froté
- zbytek flísu
- kus viskózové sukně
- zbytek bavlněného plátna
Postup je jednoduchý a srozumitelný z fotek.
Pomyslný kořen mrkve je rovnostranný trojúhelník, kterému kousek seřízneme rožky, nať vzniká z obdélníku. Oba díly potřebujeme dvakrát. Sešijeme je k sobě a každý zvlášť po celém obvodu začistíme. Použila jsem overlock, ale stejně poslouží obyčejný cikcak.
Oba dva díly položíme lícem k líci a sešpendlíme. Nejprve srovnáme švy mezi mezi oranžovou a zelenou částí, precizně, aby to hezky lícovalo.
Oba díly sešijeme k sobě tak, že nesešitá zůstane pouze horní strana.
Zelený okraj – přeložíme dovnitř (stále pracujeme na rubu pytlíčku), až ke švu, co spojuje oranžovou a zelenou část.
Založení můžeme přežehlit, pomůže to udržet vše na svých místech při následném prošívání.
Taky si můžeme pečlivě rozžehlit vnitřní švy. Někdy se to zdá jako zbytečná práce, ale popravdě je žehlička jeden z nejlepších pomocníků. Sežehlené švy jsou hezky ploché, dobře se pak prošívají a výsledek je mnohem úhlednější.
Založený díl pak u spodního okraje prošijeme kolem dokola. Dvakrát. Mezi oběma švy vnikne tunýlek k provlečení stahovací šňůrky.
Pokud má váš šicí stroj volné rameno, bude prošití kolem dokola úplná hračka. V opačném případě doporučuju pár špendlíků a nastartovat trpělivost. A šít pomalu.
Nakonec celý pytlík přetočíme na líc a pečlivě vytlačíme všechny hrany a špičky.
Najdeme místo, kde dvojité prošití kříží boční šev a opatrně páráčkem prořízneme nitě bočního švu přímo mezi tím prošitím. Zní to složitě, ale myslím, že z fotky je to zřejmé :).
Proříznutým otvorem se dostaneme do tunýlku. A tunýlkem protáhneme šňůrky ke stažení celého pytlíčku.
Já navlékám takovou velkou hodně tlustou jehlou, ovšem můžete použít i zicherku čili spínací špendlík nebo sponku do vlasů. Těmi to taky jde výborně.
A je to!
Čím dětem mrkvičky naplníte, je na vás.
Vajíčka, čokoládové figurky, velikonoční perníčky a různé dobrůtky jsou klasika.
U nás to zatím vypadá, že nejstarší dcera připraví zahradní bojovku a mrkvičky použijeme buď do pokladu v závěru bojovky nebo pro uschování nějakých propriet v rámci hledání a luštění.
A moc se těším na to, že až se otevřou školy, budu holkám do mrkví dávat část svačinky :D.
Jestli se do šití opravdu pustíte, budu moc ráda, když mi na email daniela@danielahylova.cz dáte vědět, jak se vám to povedlo a úplně nejraději budu za fotky vašich výtvorů. Můžete se se mnou spojit i přes skupinu na FB nebo instagram.
Tak ostré nůžky a hezké šití!
Vaše