Voskovky z trouby

Ráno holky objevily na stole plastovou krabičku se sbírkou větších i menších kousků voskovek. Okamžitě pojaly podezření, že s nimi mám v plánu něco zajímavého. Konečně jsem se totiž odhodlala trochu protřídit kutilské zásoby v pokojíčku a posbírala jsem všechny kousky voskovek, na které jsem narazila. Ukázalo se, že máme docela slušnou sbírku těch nepoužívaných.

Princeznové a pár mimořádně hezkých odstínů jsme odložily a se zbytkem jsme udělaly to, co jsem plánovala snad už tak tři roky. Možná na vás podobný návod z internetu už někdy vyskočil. A možná ne jednou. A možná to je stále opakovaná výzva k akci 🙂

Nejdříve jsme všecky voskovky zbavily papírových přebalů. Většina šla dolů skoro sama, na pár držáků jsme si vzaly škrabku na brambory. Další kroky – nalámat, nakrájet, roztřídit barvy. Dárková manufaktura dostála svému jménu a úplně spontánně se rozdělily úkoly. „Já budu loupat, ty krájet a máma třídit“. Tak jo. A u toho jsme začaly plánovat, co s novými voskovami. „Pošleme je Mariánce! Dá se to dát do obálky? A Elišce!“. A zbytek si necháme.

Ládujeme kousky do silikonových formiček a přemýšlíme, jestli se barvy slijí nebo jestli budou hotové tvary strakaté a budou kreslit žíhaně.

Troubu zhruba na 80°C, první forma jde dovnitř, já nad tím vším míchám oběd, holky nekonečně krájí další kousky.

Zvědavě nakukujeme do trouby. Jůůůů, on má bílou hlavu?!?! Rozpouštějící se hmota si sesedla, doplňuju do každého dinosaura ještě kousek, ať to nejsou hubeňouři.

První várka jde z trouby ven, druhá (trochu více napěchovaná) dovnitř. Přebytečný vosk nakonec stekl do pekáčku (ještě že jsem formu nedala jen tak na mřížku), odsávám ho za horka papírovou utěrkou.

Roztopené formy necháváme na prkénku asi 40 minut tuhnout a pak je ukládám asi na 40 minut do mrazáku. Na parapetu se kochám kouzlem téhle alchymie. Vosk, barvy, bublinky… Všechno je tak lesklé, že to svým foťákem neumím zaostřit.

Společně vyloupáváme formy, vytrháváme si je z rukou, jak se nemůžeme dočkat, až na nás dojde řada. Holky míří ven, berou s sebou pár kousků pro naši kamarádku sousedku.

Recyklovaná radost :).

2 názory na “Voskovky z trouby”

  1. Krásne, až dokončím e-book a upravím si svoj blog, vrhnem sa tiež na staré zásoby voskoviek. Tie listy sú krásne 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík