Upcyklovaný narozeninový dárek – sedací polštář

I když jsme už pár týdnů zavření doma, pořád tady mám zásobu rozepsaných článků. Tak se vracím v čase a dokončuji nadčasové resty. Něco upcy si můžeme ušít kdykoli. Možná je teď ten správný čas právě proto, že jsme pořád doma a obchody s krásnými nezbytnostmi jsou pozavírané.

Nedávno nám skončil narozeninový rok. Kalendářní rok začíná v lednu a ten náš narozeninový někde v únoru nebo březnu. Nevím to přesně a datum ani není tak důležité. Důležité je, že narozeninový rok je období, po které šiju obdobný domácí dárek všem spolužačkám našich dcer, na jejichž oslavu jsou holky pozvané.

První rok byl kabelkový. Druhý polštářový. A ten mám za sebou.

Někdy jsem si holky dobírala, že je spolužačky zvou na oslavu narozenin jenom kvůli tomu dárku (ony to totiž dost rychle prokoukly, že je „rok polštáře“).

Není to totiž obyčejný polštář, ale luxusní sedací bobek, taburet, puf. Seznamte se :).

Pokaždé přizpůsobený na míru – podle toho, jaké barvy a roztomilá zvířátka má obdarovaná ráda. Koťátkový, králíčkový, tyrkysový i růžový.

Všechny byly upcyklované a všechny doprovázel stejný fór.

„Hele, holky, koupíme cestou Lego a tenhle si necháme, jó?“

Prohlídněte si krátkou reportáž o tom, jak takový pufík vzniká

Materiál musí být bytelný. Pokud máte dítě, umíte si určitě představit, co všechno polštář zažije. Kromě sezení a odkládání nohou podstoupí určitě nějakou bitvu, lanovkovou jízdu, stane se přistávací drahou pro let ze schodů, poslouží jako míč, závaží, stavebním materiálem a kdo ví, co ještě.

Takže materiál je jasný. Džíny a manšestráky. Tohle všechno určitě vydrží.

A pak nějaké zbytky vzorovaných látek, něco hebkého, něco růžového, něco třpytiveho. Zip, výztuhu.

Na vnitřní polštář padne kus pevného plátna (většinou používám starou novou metráž na povlečení). A EPS kuličky. To sice není moc eko řešení, nicméně pořád mám velký pytel z dob, kdy jsem tak moc eko nedohlédla. Tak ho postupně spotřebovávám na projekty, o kterých vím, že dlouho poslouží.

Velikost a střih mám prověřený: průměr 30 cm, výška 20 cm. Holky vymyslely, že by to měl být králík. S plandajícíma ušima. Kreslím králičí obličej a porovnáváme, který je nejroztomilejší. Hledám kusy nohavice, které jsou v dobré kondici (u manšestráků to je trochu oříšek). Džíny zase nemají místo na kruh o průměru 30 cm. Nevadí, původní šev zůstane králíkovi na čele jako čelenka. Zůstane taky originál kapsa, škoda ji nevyužít. Levi’s!

Kulaté díly podžehluji, našívám části obličeje. Předkresluji si zavřené oči a vyšívám je. A chlupy! Strojem vyšívám chlupy a modlím se, ať to vypadá dobře. Nikdy jsem nic podobného nedělala.

On to je vždycky takový hokus pokus. Často si vymyslím nějaké prošívání a našívání, a protože si neumím dopředu tyhle věci dost dobře představit ani předkreslit, jen poslouchám, co se ozývá zevnitř mě.

Uvnitř mě totiž sedí někdo úplně skvělý, kdo tomu všemu bezvadně rozumí, ví, co dělá a když si nechám poradit, vím, že to dopadne dobře. Já se svýma rukama následuju pokyny a ohromně se bavím tím, jaká nádhera vzniká.

Když mám hotový vnitřní i vnější potah, je čas naplnit polštář těmi pekelnými kuličkami. Příšerně elektrizují a děti chtějí vždycky pomáhat (a když nechci plnit polštář v noci, holt nějaké nenechavé ruce nejdříve kuličky rozhání a pak zase nekonečně luxují, zatímco moje nervy jsou napnuté k prasknutí. Nechcikuličkyvcelémbytě! Nechcikuličkyvcelémbytě! Přeju si ze všech sil, a tak jsou nakonec jenom ve dvou pokojích.

Obléknutí polštáře je už za odměnu. Raduju se (vždycky), neskromně se chválím a těším z nového výrobku. „Tenhle si necháme, jo?“

Rok kabelky a rok polštáře je nenávratně pryč. Laťka proklatě vysoko.

Start třetího kola je odsunutý do neurčité budoucnosti. Jaký bude dárek pro tento ročník? My už víme a vy se nechte se překvapit 🙂

Šijete taky dárky? Upcykované?

Jestli vás podobné věci baví, stáhněte si za email ebook, který jsem pro vás o tvoření dárků napsala.

2 názory na “Upcyklovaný narozeninový dárek – sedací polštář”

  1. Dobrý den, děkuji za úžasnou inspiraci! Ráda bych se zeptala, jestli by šlo vnitřek polštáře vyplnit i něčím jiným. Věděla byste? Předem děkuji!

    1. Daniela Hýlová

      Hanko, je více možností, čím polštář naplnit. Dají se použít pohankové slupky (ty jsou ovšem docela těžké), molitanová drť, šlo by i běžné rouno do polštářů/hraček nebo třeba odstřižky látek z šití. Umím si představit podobný polštář nacpaný i srolovanou dekou :). Je dobré a velmi praktické mít snímatelný ten horní potah (ať se dá v případě potřeby sundat, vyprat, opravit). A zvážit, jak velký polštář šít, už tahle velikost sežere té výplně docela dost :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík