Udělala jsem si radost!

Podzim na krku, pošmourno, únava, brzké vstávání kvůli školy, školky, kašlíky a myšlenky začínají kroužit kolem vánoc. Nejvyšší čas udělat radost sama sobě a podzim si zpříjemnit.

Nedávno jsem narazila na příležitost získat poukaz v celkem velké výši na výrobu fotoknihy výměnou za recenzi na hotový výrobek. Letmo jsem koukla na webovky saal-digital, a protože se mi jejich nabídka líbila, požádala jsem o  onen slevový kupón.

Poukaz mi byl nabídnut se čtrnáctidenní lhůtou ke zhotovení knihy. Panejo!

Ve čtrnáctidenní lhůtě většinou nestíhám nic. To si to nejdříve naplánuji, pak onemocní některé dítě, pak někam na tři čtyři dny odjedeme, nebo mám nějaké neodkladné úkoly… Hned mi bylo jasné, že se musím rozhodnout fakt rychle, protože jen vybrat fotky trvá…., v příslušném programu sestavit fotoknihu trváááá…, noo, tak abych to nějak stihla.

Dva večery přemítání před spaním (cca 60 vteřin, než vytuhnu) a bylo jasno.

Všechny, komu jsem kdy chtěla udělat fotoknihu, jsem z výběru vyloučila a rozhodla jsem se, že použiju svou oblíbenou složku fotek. MOJE ŠITÍ.

A nechám si udělat takové svoje vlastní, krásné a reprezentativní, portfolio v tištěné podobě. Takové na chlubení nebo když se někdo ptá, co šiju.

Výměnou za mou první opravdickou knihu jsem slíbila recenzi. A tady je:

Knížka je nádherná!

Fotky jsou tištěné na opravdu krásném a kvalitním papíře. Vybrala jsem si z nabídky matný papír premium a stránky jsou luxusně sametové. Navíc jsou lepené, takže pevnější, než jsem čekala. A střed vazby je tak plochý, že kdybych se odvážila umístit do knížky fotky přes celou dvoustranu, skvěla by se tam bez úhony opravdu v plné kráse. Neodvážila jsem se, škoda.

Příště bych si vybrala jiný přebal. Nechala jsem základní lesklý a docela to s vnitřkem knihy kontrastuje.

Zhodnotit kvalitu tisku je pro mě vcelku trápení. Nejprve jsem řešila velikost fotek, protože program bez výhrad přijal všechny fotky (zatímco u jiných fotoknih mi program pro sestavení knihy co chvíli hlásil, že foto nemá požadovanou velikost). V hotové knize pak  nad spoustou fotek váhám, jestli jsou mázlé nebo ne. Celkový dojem je ale výborný. Obrázky jsou příjemně měkké, se všemi vykreslenými detaily, ve skvělé barevnosti.

Úžasně se vyjímají na tom luxusním sametovém papíře. Ale kdybych čekala snímky ostré jako břitva, byla bych asi zklamaná.

Trochu jsem se poprala s programem pro vytvoření knihy. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem objevila potřebné postupy a funkce, ale spřátelili jsme se.

Nakonec mám stránky trochu jinak ořezané, než jsem plánovala, příště si pohlídám detaily na okrajích snímků, které chci zachovat. Potěšilo mě, že je na výběr akurátní množství předchystaných šablon stránek. Skládat fotky na stránky jen tak je pro mě totiž hotové peklo.

V mém minimalistickém provedení mi stačilo pár barev pozadí, ale k vybrání jsou i různé textury a vzorky.

Zklamaná jsem byla poté, co jsem zjistila, že dlouho vybíraný font nemá v repertoáru všechna česká písmena. Š, Č nebo Á bez problému umí, nicméně Ř, Ě a Ů jsem musela vyimprovizovat amatérsky fixkou v hotové knize. A to mě docela zamrzelo. V časovém presu jsem si ale vybrala fixu před dalším časem v noci u počítače.

Přesto musím napsat, že knížka je pro stě luxusní, nádherná a kvalita zpracování je daleko před všemi ostatními fotoknihami, které jsem kdy měla v ruce. Ceny za knihy jsou taky krapet výše, nicméně pro fotky, na kterých opravdu záleží, mi to připadá jako skvělá investice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.