Adventní tvoření s dětmi – dárky a dekorace

Advent. 

Čas, kdy všichni předstíráme, jak se v klidu připravujeme na nadcházející svátky a uvnitř zápasíme s hlasem, který řve „to nemůžeš stihnout“, „ty perníky!!!!!“ a „okna nebudou, zase nebudou, smiř se s tím, se z toho nepo…, ne? no tak nebudou umytá, no“.

Čas, kdy se stmívá už cestou ze školy, ať jdu vyzvednout děti jak brzy chci. Klidně hned poo. Tma je za chvilku a šmytec. Dlouhá zimní odpoledne a večery nás lákají sednout ke stolu a něco si vyrobit a blížící se Vánoce sypou z rukávu nápady na naprosto nezbytné dekorace, milé dárky i neodolatelné  dobrůtky.

Takže sdílím pár nápadů, jak s dětmi využít tenhle speciální čas. Něco vytasím z loňského roku, něco už máme hotovo i letos. Na chvilku vypněte nekonečný seznam úkolů jedoucí v hlavě, vyzvedněte děti hned poo a inspirujte se :). 

Malované baňky 

Máme velké štěstí, že to nemusíme dělat doma. Haha, doma bych baňky třpytkami nechtěla zdobit ani omylem. Ale ve Slezském Zemském muzeu v Opavě je každoročně připravena dílna, kde si můžete vlastnoručně ozdobit skleněné koule.

Je to naše krásná tradice a ačkoli je to za hubičku, utratili už jsme tam majlant. Za tři roky totiž máme baněk celou sbírku a taky je rozdáváme jako originální vánoční dárky. 

Tak si udělejte výlet do Opavy nebo se porozhlédněte, jestli není podobná možnost někde u vás. Vřele doporučujeme!

Papírové perníčky

Dostala jsem sadu fixek z Tchiba, ve které jsme objevily nafukovací 3D barvy. Malují se s nimi jednoduché motivy, které se nejprve nechají zaschnout a poté se fénováním horkým vzduchem vypufnou do plastické podoby.

Je to docela srandovní dobrodružství, vyzkoušely jsme perníčky z hnědého kartonu s bílou polevou a holky to docela bavilo, takže přibyly ještě stromečky a zvonky v dalších barvách. S dírkou k zavěšení a mašličkou se staly veselými závěsnými ozdobami. Andělíčci z korálků

Na drobounké půvabné andělíčky potřebujete jen pár korálků, kovové komponenty (ketlovací nýty a křídla) z obchodu s výtvarnými potřebami nebo galanterie (třeba takového nebo takového) a kleštičky.

Letos jsme andělíčky vyráběly i v průběhu jarmarku a jako magnet to přitahovalo všechny děti asi tak od tří roků. Ti nejmenší jen navlékali korálky a já jsem jim nahoře zakroutila očko, starší se poprali i s kleštičkami.

Talismánek je hotový za pár minut. Přidáním háčků uděláte z andělíčků náušnice, na koženém řemínku poslouží jako jemný šperk a malým kroužkem ho připnete třeba dětem na zip aktovky. Ať mají děti svého strážce i ve škole. Taky vřele doporučujeme!  

Dárkové pytlíky

Před časem jsem se rozhodla, že omezím balení dárků do nových, koupených vánočních papírů. Takže každý rok šiju další a další látkové pytlíky, které:

 • jsou ze zbytkových látek, úchylných třpytivých materiálů po babičkách, které se na nic jiného nehodí, ale nedokážu je vyhodit nebo z vyřazeného oblečení, takže je to eko(logické) a eko(nomické)
 • usnadňují a urychlují balení dárků (šoupnout do pytlíku a stáhnout šňůrku je otázka pár sekund)
 • používáme stále dokola a dokola a dokola a dokola… takže je to eko a zero waste čili bez odpadu
 • se stávají druhým dárkem (je to vlastně dárek v dárku 🙂 )
 • jsou zábavné před použitím (při výrobě) i po použití (při obdarovávání)

Vylovila jsem jen starou fotku z loňské várky a zrovna na téhle bídné fotce jsou krásné pytlíky zdobené dekupáží. Osobně tuhle techniku považuji za dinosaura mezi tvořícími technikami, ale když máte doma pořád ještě zbytek lepidla na dekupáž na textil a taky pár vkusných ubrousků, beru ji na milost. A holky to tenkrát bavilo, tyhle kousky zvládly ve třech a pěti letech. Vlastně jen natíraly lepidlo na látku, společně jsme přiložily obrázek a jemně přetřely.

Letos by to mohly rovnou i ušít… Už se těším. A dodám pak nové fotky :).  

Betlém z kartonu

Betlém za naše okno dole v chodbě jsem vytáhla tento týden z půdy a už ho chystám k instalaci. Přečtěte si o něm loňský článek i s postupem.


Nakonec vám musím napsat ještě svůj superúsporný tip.

Ačkoli jsem kutilka první kategorie, vůbec nevyrábím věnec na dveře.

Už několik let máme stále stejný, nádherný a jednoduchý. Jsem vždycky nejšťastnější na celém světě, když si začátkem prosince vzpomenu, že bych mohla ozdobit naše vstupní vrata a věnec na mě už čeká. Nemusím nic vymýšlet na poslední chvíli, shánět, vyrábět. Ono i to zavěšení někdy trvá pár dnů…  

Toť první várka inspirace pro adventní tvoření s dětmi i bez.

Pokračování brzy 🙂

Jestli ještě nemáte můj ebook Dárky domácí, stáhněte si ho, najdete v něm tipy, nápady a zkušenosti s tvořením dárků, což se před Vánocemi rozhodně bude hodit.

A aktuální dění sledujte na sítích – na FB i na insta, továrna na radost pracuje dnem i nocí. Tak dobrou 🙂 

2 názory na “Adventní tvoření s dětmi – dárky a dekorace”

 1. Ahoj Danielo,
  díky za typy, určitě zajdeme s Julinkou do muzea ozdobit si baňku, vůbec jsem o této akci nevěděla.
  Tak ještě jednou díky. Moc zdravím a přeji poklidný adventní čas.
  Renáta (ta zrzavá co háčkuje :))

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík